(No one purchased more than 4 markers.)
This question was in my son's homework. Can you solve it without external assistance?
In reply to VIX
You should just ask a few posters to volunteer to answer this. May I suggest InHindsight, Nicoutr, BeatDballs, de WICricketfan?
De only problem is that all a dem jokers will need help.
Is shoplifting factored in?
In reply to Courtesy
That's a very very tricky question. It took me a good 1/2 hour to grasp what they were asking!
In reply to VIX
A quick scratch of paper gave 50 individual markers?
There are 2 free for every group of 4 purchased which totaled 80 'free' => 80/2 = 40 sets of 4 were purchased
so individual # of groups of 4 => 4 x 40 = 160 markers purchased as groups of 4
Therefore, $4*160 + $4*M1 = $840 where M1 is number sold as individual markers
solve for M1 => 4M1 = 840 -640
4M1 = 200
M1 = 50
Is my logic wrong?
In reply to VIX
There is some serious ambiguity in the question.
It is a ridiculous problem.
I suspect the questioner intended to ask: How many markers were removed from the inventory/stock?
In reply to Courtesy
Its not how many markers were sold in total.
ITs how many INDIVIDUAL markers!!
That's the trick they threw in!
In reply to Cheeks
lemme see if anyone else takes a stab!
In reply to VIX
Cheeks is boss
In reply to VIX
It's definitive that what is given away free is not purchsed individually.
Tthe ratio of markers sold: to given free is 2:1
In reply to Courtesy
that's right, so they're asking for how many individual markers were purchased.
In reply to VIX
Can you tell me the number of markers which left the stock?
In reply to Courtesy
that's the full question there verbatim ^^
there was no additional info!
In reply to VIX
My limited elementary education tells me since 80 were free, 160 were sold. 160 X 4 =640 = 40 sets of 4. Since $840 were the total sales.
Individual sales will amount to 840-640 = 200/4$ ea =50
It’s a very tricky question indeed.
In reply to VIX
OK, if you sales = $840.
Each marker cost 4 dollars
We cannot determine the number of markers sold...$4.00 is the cost price...selling price ?????
What is the total number of idividual markers sold??
All markers purchased were individually sold.
In reply to Cheeks
I will sign up for some lessons, my ole hard head and all.
But seriously, not sure how old the poster's son is, but I ask what purpose is an education system trying to gain by posing a question like this in a general class. In today world the skill set needed to succeed in life is vastly different.
I can understand a specific math class for those gifted math students majoring in maths- those who may be mathematicians.
Every student who gives an answer to this question should receive full marks...it is such an ambiguous question.
Most age 11 cohort of students awill likely answer this way considering that at age 11 kids will not answer this algebriacally:
If 80 makers are given free:
Total number of markers in transation = 160 supposedly sold @ $4.00 (simple 2:1 aliquot) + 80 (free giveaway) =240;
Eack individual would purchase a 6 pack=240/6 = 40.
...........................................
Therefore cost per marker = 840/240 = $3.50
Total number of package of 6 pack sold = 840/3.5 = 240 (50 cents discount per marker).
In reply to StumpCam Kid attends an elite school & no regular pooblic schrool!
Cheeks and Stump cam got it right.
I prefer Stumpcam's working as its more in line with what they teach at primary school!!
But Cheeks figured it out in minutes!!
In reply to VIX
So lemme ask you how many individuals bought a six pack?
Please, please answer?
80 makers given free.
In a 2:1 ratio 160 sold
Total = 160 + 80 = 240
240 divided by 6 = ?????
In reply to Courtesy
the question says :
In reply to Courtesy
2:1 aliquot of 240 (free)=80
2:1 aliquot of 240 purchased = 160.
Total package = 240
Each individual purchases a six pack
How much individuals will purchase 240?
They purchased the minimum of 4 individual markers to get 2 free.
All markers were sold singly.
In reply to VIX
If 50 customers purchased 4 markers how many freenesses will there be...is it 80?
In reply to VIX
You're not a bright boy are you?
In fact, you are a total idiot.
You’ll have to take it up with the book’s author. Lester Subnaik who gives the answer as 50.
Him, Cheeks and stumpcam may all be wrong. It could happen.
In reply to VIX
Simple question.
If 50 persons buy 4 markers to get 2 free , how many freeness will there be?
It's that simple.
The answer is as simple as *dividing the number of freenesses (80) by the number of freenesses entitled (2) if you purchase 4 markers.*
This is 40 sets of 4 =160 + 80. All markers were sold individually.
All along, I tort you were a bright fella.
You are giving me poster bravos Mexican bridge maths.
In reply to VIX
The answer suggests it was only possible to buy either one or four markers in any purchase. But that is not stipulated in the question.
In reply to KTom
I agree with the ambiguity but even then an answer of 50 should have been cast aside instantly.
total cost = 840
total units sold =840/4=210
free units=80
(units of 4) sold = 2x80 = 160
individual unit sales = 210-160 =50
In reply to trev114
If 80 units are given free units and for every package of 4 two units are given free. How many packages of 4 would have been sold?
To get 80 free units 40 packages of 4 would have to be sold.
................
If 50 packages of 4 were sold the freeness would be 100.
And 50 cannot be the total number of markers sold.
Buy 4 and get 2 free.
Just saw this...
Here is the answer since VIX is as dumb as boboolee ( mexican Bridge)
Fellas making "a mountain out of a mole hill."
If 80 units are given free it means that you must sell 160 (2:1 aliquot).
80 + 160 = 240 (total sold) or taken out of inventory.
Forget about the $4.00 cost. It is not the selling price. It just means there is a discount on the original cost of the markers.
Dollar amount of sales = 840.00
Divided by the individual units = 840/240 = 3.50 (discount of 50 cents on each marker).
..............................
The question is to introduce the student to the concept of discount.
All the complicated methodoloy above sought to do is simply divide the total cost of sales ($840) by the unit cost of $4.00 to arrive at 210.
Is that what the question sought to achieve?
In reply to Courtesy
Yuh nuh easy ah rasta castle!!
How many markers were purchased, yep it's 210, but that's not the question.
How many markers were INDIVIDUALLY purchased, that is the question. For every purchase of 4 you get 2 free. For any other purchase quantity you get no free ones.
Based on the question there are two options re marker purchase:
1. Any quantity between 1 and 3 @ $4 per unit
2. A 4 pack @$4 per ,marker ie $16 but you get 2 additional 'free'.
The sales number of $840 refers to money collected based on the pricing and the incentive to buy the 4 pack.
The number of individual markers (the question posed) refers to item 1 above.
Its a question for a class with 11 year olds.
In reply to Cheeks
So what's the answer to question 1?
Another attempt
The question seems to be asking how many non-bulk ( less than 4 in a pack) were sold ...that is, in quantities of 1, 2 or 3
40 4-packs were sold = 160 units
total units sold = 840/4=210
160x4= 640 = cost of 40 4 packs
210-160 = 50 single units (1,2,or 3)
Also 840-640= 200
200/4=50
Either way answer seems to be 50
Although not asked, total units offered should be
bulk 160
single 50
free 80
total 290
In reply to Courtesy
50 based on my assumptions. It does not include the 'free' units.
In reply to Cheeks
50 what?
Is it 50 groups of 4 markers?
In reply to Cheeks
In reply to Courtesy
40 groups of 4 markers
50 bought in 1,2,or 3 numbers
e.g 16 people each bought 3, ....2 people bought 1 each or any other distribution of 50 ( no more than 3 per person)
In reply to trev114
In reply to Courtesy
50 purchased either as 1 or 2 together or 3 together...it does not matter. as long as it's not 4.
In reply to Courtesy
Trev114 really wants to help you, this is the most I have seen him post on any one thread, except the one where he expressed gratitude.
In reply to HumbleCalf
There is an important point which must be made.
In reply to HumbleCalf
Thanks for comments..Happy Holidays to all
Re your reference to my expressions of gratitude
Next week (5th) will be one year, 2 hours after my birthday ended..
In reply to Courtesy
Reposting my solution:
In reply to Cheeks
OK...it's not groups.
In reply to HumbleCalf
In reply to VIX
Let's continue this the ambiguity is clear as daylight.
In reply to VIX
What we have here is a classic case of one candidate being over qualified due to his superior intellect!
In reply to StumpCam
Abysmally so!!!
In reply to VIX
How many markers were removed from the stock?
Are you selling the markers in packets of four or are the 4 sold individually and 2 is given free?
The markers are not sold in groups of fours.
In reply to Courtesy
160 sold in packs of 4
50 sold in less than pack of 4
80 given away
Total amount decremented from inventory 160+50+80 = ?
Note, the amount removed from inventory was not a part of the question.
In reply to HumbleCalf
I ask the question earlier and Vix said:
In reply to Courtesy
He meant that the full question is in his initial post and there is no further information.
In reply to HumbleCalf
Ahhh!!!...ok. I tort he was responding to my question.
I came up with 50 and then started wondering why the word individual was inclded in the question. And then I began thinking of whether purchases of between 1 and 3 markers were to be considered as individual purchases or purchases of 1, 2 or 3 individual units. Since there was no further info provided I assumed the latter
In reply to Maispwi
The "four markers" were individual markers.
you know in my lead post I asked:
Ask a silly question, get three pages of silly answers.
I was focused on the word individual and paid no further attention to the 160 bought as part of the promotion.
It reminded me of those times when students were given a certain number of problems to complete in a certain time and you wasted time agonizing over the meaning of one word in a one of the problems
....VIX
...I see why the teacher asked the question
must have met your dumb rass and knew you couldn't solve it for your 11 year old?...
Even Jah Jah caught your uneducated stupid idiotic rass plagerizing....
Wahhahahahaha
In reply to Maispwi
Yeah, the wording was deliberately tricky.
All the markers were sold individually.
Hehehehehehe!!!
In reply to VIX
Seems like there is more than one Self Proclaimed Stable Genius in our midst!
In reply to StumpCam
I cannot speak for any sarge but me know meself. I am just a subsistence peanut farmer.
Btw, the peanut farmer asked all the pertinent questions regarding this dumbass question.
In reply to StumpCam
It's called the Dunning-Kruger effect ....
In reply to Kay
Many, many years ago on this same MB there were opposing views on the value of 4 x 0.
.....
Arawak classified me as a low-value poster.
My opinion is of no value , even the idiot who started the thread claimed I copied it off somewhere.
Yet he was caught plagerizing, claiming the phrase was his?...
In reply to Courtesy
If only we were allowed to grill examination authors during exams. Tests would have been so much easier.
In reply to VIX
I was taught from early be prepared to turn mathematical problems upside down.
In reply to VIX
Deading wid laff.
In reply to Courtesy
In reply to VIX
Poor you...and yes my brain is upside down. That's why I turned the maths problem upside down.
One thing for sure, I would never take 30 minutes to work out this problem.
You are not as bright as I initially thought. Infact you are a damn ass for bringing this dumbass question to an MB.
......
You now realize that he brays...
In reply to VIX
Before reading thru all these posts, I figured the answer to be 210.
IT HAS TO BE!!
160 markets earned the freebie. But that’s 160 individual markets sold!! Plus the additional 50 to get to total sales of $840.
In other words, if I bought 20 markers, doesn’t each of them count as an individual marker?
OF COURSE!!